Od jakiegoś czasu rozwijam dosyć poważny projekt i postanowiłem że to dobra okazja aby „pobawić się” gałęziami w Git. Nigdy wcześniej nie korzystałem z tego, więc to dobra okazja aby zacząć. Nie wiedziałem początkowo jak działają gałęzie, więc wszystko commitowałem na Master-a, ale po pewnym czasie pojawiły się problemy.
Aplikacja nad którą pracowałem jednocześnie służyła mi do codziennej pracy, więc każda aktualizacja kodu ( bądź też jego „ulepszanie” ) kończyła się tym że nie mogłem normalnie pracować, ponieważ nie skończyłem implementacji nowego kodu. W tym momencie moje narzędzie stawało się bezużyteczne, a ja musiałem wszystko robić „starymi” metodami. Pewnego dnia jednak zrobiłem commit działającej w pełni wersji i zmieniłem gałąź. Na niej wprowadziłem kilka zmian i zatwierdziłem je, a następnie wróciłem na gałąź Master i zostawiając otworzony Notepad++ zauważyłem że pliki się zmieniają, czyli przywraca wszystko tak jak było zachowane na tej gałęzi. Przenosząc się ponownie na gałąź Development miałem dostęp do najnowszego, choć nie działającego kodu. Tak oto załapałem na czym to polega.
Dlaczego to opisuję? Wiem że wiele osób ma problemy ze zrozumieniem całej ideologii Git-a i chcę w ten sposób ułatwić Wam zrozumienie tego cudownego „systemu?”. Mam nadzieję że pomoże to Wam w przygodzie z kontrolą wersji i chętnie będziecie ją wdrażać w swoje projekty 😉